Életstílus,  Hírek

Szakértők vitatják, hogy a dire farkas valóban visszatért a kihalásból

A Time magazin mai számának címlapján egy lenyűgöző, hófehér farkas látható, mellette pedig a „visszatér a dire wolf” felirat olvasható. Ez a már kihalt faj talán leginkább a Trónok harca fiktív szereplőjeként vált híressé, de valójában létezett – több mint 10 000 évvel ezelőtt, amikor az amerikai kontinensen vándorolt. A hírek mögött a Colossal Biosciences nevű cég áll, amely bejelentette, hogy „ügyes genetikai mérnökséggel és ősi DNS-sel” három dire wolf kiskutyát tenyésztett, ezzel pedig megkísérelte a faj „újraélesztését”. Azonban míg a fiatal farkasok – Romulus, Remus és Khaleesi – egy lenyűgöző technológiai áttörést képviselnek, független szakértők megjegyzik, hogy ezek valójában nem igazi dire wolfok. Philip Seddon, az Új-Zélandi Otago Egyetem zoológusa elmagyarázta, hogy az állatok „genetikailag módosított szürke farkasok”.

A Colossal a hasonló, korszerű genetikai technikák alkalmazását is hirdette, melyek célja kihalt állatok, például a gyapjas mamut és a tasmán tigrist is visszahozni. Azonban a szakértők fontos biológiai különbségekre figyelmeztettek a Time magazin címlapján látható farkas és a kihalt dire wolf között, amely a legutolsó jégkorszakban vadászott. Nic Rawlence paleogenetikus, szintén az Otago Egyetem munkatársa elmagyarázta, hogy az ősi dire wolf DNS, amelyet fosszilis maradványokból nyertek, túl degradálódott és sérült ahhoz, hogy biológiailag másolni vagy klónozni lehessen. „Az ősi DNS olyan, mintha friss DNS-t tennél egy 260 fokos sütőbe éjszakára” – mondta Rawlence a BBC Newsnak. „A végén töredezett lesz, mint a szilánkok és a por. Újra tudod építeni, de nem elég jó ahhoz, hogy bármi mást csinálj vele.” Ehelyett a de-extinkciós csapat új szintetikus biológiai technológiát alkalmazott, amely lehetővé tette, hogy az ősi DNS-t felhasználva azonosítsák azokat a kulcsfontosságú szegmenseket, amelyeket be tudtak szerkeszteni egy élő állat biológiai tervrajzába, jelen esetben egy szürke farkasba. „Így tehát, amit a Colossal létrehozott, az egy szürke farkas, de van néhány dire wolf-szerű jellemzője, például nagyobb koponya és fehér szőr,” mondta Rawlence. „Ez egy hibrid.”

Beth Shapiro, a Colossal Biosciences biológusa elmondta, hogy ez a teljesítmény valóban a de-extinkciót képviseli, amelyet úgy írt le, mint az állatok olyan jellemzőkkel való újraalkotását, amelyek hasonlítanak az eredetiekre. „A szürke farkas a legközelebbi élő rokona a dire wolfnak – genetikailag nagyon hasonlítanak – ezért olyan DNS szekvenciákat céloztunk meg, amelyek a dire wolf jellemzőihez vezetnek, majd szerkesztettük a szürke farkas sejteket… aztán klónoztuk ezeket a sejteket, és létrehoztuk a dire wolfokat.” Rawlence azonban megjegyezte, hogy a dire wolfok a szürke farkasoktól 2,5 és 6 millió évvel ezelőtt válhattak el. „Teljesen más nemzetségben vannak, mint a szürke farkasok” – mondta. „A Colossal összehasonlította a dire wolf és a szürke farkas genómját, és körülbelül 19 000 génből 20 változás 14 génben adta meg számukra a dire wolfot.”

Az átszerkesztett embriókat béranya házi kutyákba ültették be. A Time cikkében szereplő információk szerint mindhárom farkas tervezett császármetszéssel született, hogy minimalizálják a komplikációk kockázatát. A Colossal, amelynek értéke januárban 10 milliárd dollárra (kb. 7,8 milliárd font) rúgott, a farkasokat egy észak-amerikai, 2000 acre-es magánlétesítményben tartja, amelynek helyét nem hozták nyilvánosságra. A kölykök bizonyára sok ember ideális képe a dire wolfról, és a történet világszerte figyelmet keltett. De miért fontos ez a tudományos megkülönböztetés? „Mert a kihalás örökre szól” – mondta Rawlence a BBC Newsnak. „Ha nincs kihalás, hogyan tanulhatunk a hibáinkból? Az üzenet most az, hogy elpusztíthatjuk a környezetet, és az állatok kihalhatnak, de mi vissza tudjuk hozni őket?” A gondozók jobban reménykednek a leendő szülők kimenetében, akik tavaly egy kölyköt veszítettek el. Az európai vidrát körülbelül 400 évvel ezelőtt vadászták ki Nagy-Britanniából. A páros Amur leopárd fokozatosan kerül közelebbi kapcsolatba egymással. Ahogy sokan a hosszú hétvégére a vidékre indulnak, itt van néhány ajánlás, hogy hol érdemes megfordulni. A pamutfejű tamarinok a világ egyik legritkább főemlősei közé tartoznak, a vadonban kevesebb mint 2000 egyedük maradt.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4g9ejy3gdvo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük