
Káosz a város utcáin: soha nem volt ilyen piszkos a környék
A szemétlerakás problémája egyre súlyosabbá válik Walesben, és a helyi kampánycsoportok szerint a helyzet „válságos pontra” jutott. A Keep Wales Tidy, a Wales-i Tisztasági Alapítvány éves jelentései alapján, a legrosszabb állapotot tapasztalták az utcák tisztaságával kapcsolatban az alapítvány 17 éves fennállása óta. A felmérések szerint a legnagyobb problémát a gyorsétterem és italcsomagolások rohamos növekedése okozza, valamint a helyi önkormányzatok költségvetéseinek szűkössége, amelyek megnehezítik a szemét eltakarítását. A BBC-nek nyilatkozó önkormányzatok is arról számoltak be, hogy „küzdenek” a költségvetés fenntartásával, különösen a szociális ellátás terén megnövekedett költségek miatt.
A walesi kormány közölte, hogy dolgozik a helyi hatóságokkal és más szervezetekkel annak érdekében, hogy „tiszta és gondozott területeket biztosítson”. A Keep Wales Tidy jelentése megállapította, hogy az utcák tisztaságának szintje az elmúlt évek legrosszabb adatait tükrözte. A Keep Britain Tidy is hasonló problémákra hívta fel a figyelmet, megjegyezve, hogy az Egyesült Királyság más területein is hasonlóan alacsony a tisztaság szintje. A legfrissebb adatok szerint Walesben a legrosszabb helyzet a városokban és falvakban tapasztalható, ahol a lakott területek több mint 35%-a „elfogadhatatlan” mennyiségű szemetet tartalmaz.
A legrosszabbul teljesítő utcák között a legszennyezettebbek a „D” minősítést kapták, ami 286%-os növekedést jelentett az ilyen utcák számában. A leggyakoribb szemetek közé tartozik a dohányzáshoz kapcsolódó hulladék, valamint az élelmiszerek és italok csomagolásai. Cardiffban, ahol az önkormányzat évente több mint 7 millió fontot költ utcai takarításra, a legrosszabb „D” minősítést kapott utcák a város legszegényebb negyedeiben találhatók, mint például Ely, Roath, Grangetown és Splott.
Malcolm Davies, a splotti lakos elmondta, hogy a szemetesség a környékükben „egyszerűen rémálom”. „A ház végén lakom, és mindent megkapunk, ami eldobálva érkezik – gyümölcs héjak, csomagolópapírok fújnak be a kertünkbe” – mondta. „Mi a saját kukáinkba gyűjtjük, hogy rendben tartsuk a kertünket, de már túl öreg vagyok ahhoz, hogy folyamatosan szemetet szedjek.” A szemetelés mellett a feketekereskedelem is problémát jelent, és szeretné, ha kamerákat szerelnének fel a bűncselekmények megelőzése érdekében.
Lynne Thomas, a szomszédos Splott lakója, aki havi önkéntes szemétgyűjtéseket szervez, elmondta, hogy a szemét jelentős része a helytelenül kihelyezett kukák miatt gyűlik össze. „A sirályok okosodnak – ha bármilyen ételt tartalmazó zsákot látnak, azonnal ott teremnek – szétszedik és szétszórják az utcákon” – mondta. Thomas hangsúlyozta, hogy ha mindenki a megfelelő edényeket és zsákokat használna, az már egy lépés a tisztább utcák felé.
A szemetelés nemcsak esztétikai, hanem mentális egészségügyi problémákat is okozhat. Thomas megemlítette, hogy sokan, akik egész életükben a környéken éltek, az utóbbi időben aggódnak a szemét mennyisége miatt. A lakosok arra biztatják egymást, hogy aktívan vegyenek részt a szemétszedésben, és jelentsék a lerakott hulladékot az önkormányzatnak.
A Cardiff-i önkormányzat képviselője, Norma Mackie kifejtette, hogy a szemetelés, akár az úton, akár járműből történik, a „néhány önző ember” viselkedésének következménye. „Ha a szemetelők használnák a közterületeken elérhető szemeteseket, vagy otthon helyeznék el a hulladékaikat, akkor a jelenlegi problémák kezelésére fordított pénzt más szolgáltatásokra lehetne költeni” – mondta. A walesi önkormányzatok összesen több mint 64 millió fontot költöttek utcai takarításra 2023-24-ben.
Barry Island népszerű tengerparti üdülőhelyen a szemétszedés „ipari méretű feladat”, ahogy Lis Burnett, a Vale of Glamorgan önkormányzat vezetője fogalmazott. Évente több mint 250 tonna szemetet kezelnek, ami körülbelül 800 000 font költséget jelent. Burnett rámutatott, hogy a szükséges források megtalálása a takarítási szolgáltatásokhoz komoly nehézségekbe ütközik, mivel más költségvetések, például az oktatás és a szociális ellátás finanszírozása is szűkös.
A walesi kormány intézkedéseket tett a szemétszedés és a helyi környezeti problémák kezelésére, és további forrást biztosított a Keep Wales Tidy számára, hogy koordinálja az önkéntes takarítási tevékenységeket és monitorozza a hulladék szintjét. A kormány emellett egy új csomagolási felelősségi rendszert is bevezetett, amely segít a szemét csökkentésében. A helyi közösségek, a vállalkozások, az önkormányzatok és a jótékonysági szervezetek közötti együttműködés kulcsfontosságú a szemétprobléma megoldásában, hiszen a felelősség nem csupán a kormányé vagy az önkormányzatoké, hanem mindannyiunké.

