Életstílus,  Hírek

XIV. Leo pápa: Az egyház a sötét éjszakák fénylő iránytűje az első misén

A katolikus egyház történetének új fejezetét nyitották meg Robert Francis Prevost megválasztásával, aki a 267. pápaként Leo XIV néven lépett a nyilvánosság elé. Az új pápa első miséjét a Vatikánban tartotta, ahol sürgette a katolikus közösséget, hogy „kétségbeesetten” harcoljanak a hit hiányával szemben. Ez a figyelmeztetés különösen időszerű, hiszen manapság sokan a technológia, a pénz, a siker, a hatalom vagy a szórakozás felé fordulnak, elhanyagolva a spiritualitást és a vallásos értékeket. Leo XIV hangsúlyozta, hogy arra választották, hogy hűséges adminisztrátora legyen egy olyan egyháznak, amely fényt hoz a világ sötét éjszakáiba.

A pápaválasztás híre világszerte lelkesedést váltott ki a katolikusok körében, különösen az Egyesült Államokban és Peruban, ahol Prevost húsz éven át szolgált. A pénteki szertartás során, amelyet a Sixtusi kápolnában tartottak, a pápa elmondta, hogy sok helyen a keresztény hitet abszurdnak tartják, ahol a hatalom, a vagyon és a technológia dominál. Éppen ezekben a környezetekben van szükség a missziós tevékenységre. Az új pápa szavai figyelmeztettek arra, hogy a hit hiánya gyakran együtt jár az élet értelmének elvesztésével, a könyörületesség elhanyagolásával, az emberi méltóság súlyos megsértésével, a családi válsággal és számos más társadalmi problémával.

Leo XIV, aki 69 éves, fehér pápai köntösben, arany díszítéssel lépett a bíborosok elé a Sixtusi kápolnában, ahol a Vatikán élő közvetítésben tette közzé a szertartást. A beszédét olaszul mondta el, de a homília előtt egy váratlan bevezetőben angol nyelven, amerikai akcentussal kérte a bíborosokat, hogy támogassák az egyház egységét, megjegyezve, hogy számít mindenkire, hogy együtt haladjanak vele ezen az úton.

A pápaválasztás előzményei között említést nyer, hogy Prevostot négy szavazási fordulóban választották meg a bíborosok, mindez két héttel az előző pápa, Ferenc halála után történt. A választás pillanata jelentős izgalmat keltett, amikor a Vatikán kéményéből fehér füst szállt fel, jelezve a döntést. A Szent Péter téren több tízezer hívő ünnepelt, amikor Prevost megjelent a bazilika erkélyén, ahol azonnal egy „missziós egyház” vízióját osztotta meg a tömeggel, amely hidakat épít, párbeszédet folytat, és mindig nyitott.

A világ vezetői is azonnal gratuláltak a pápának választása kapcsán, ígérve, hogy együtt fognak dolgozni a globális problémák megoldásán, különösen a bizonytalan időkben. Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke is kifejezte, hogy nagy megtiszteltetésnek tartja, hogy az első amerikai pápa került a katolikus egyház élére.

Prevost, aki Chiclayo püspökeként korábban már elnyerte az archiepiscopusi és a bíborosi címet is, 2023-ban került a figyelem középpontjába. A szakértők úgy vélik, hogy ő a halott Ferenc pápa progresszív nézeteihez áll közel, aki az emberi jogok és a szegények védelméért küzdött, valamint karizmatikus stílusával próbálta a katolikus egyházat nyitottabbá tenni. A Vatikán megfigyelői szerint Ferenc pápa talán az utódjaként készítette fel Prevostot, amikor az utóbbi években Róma felé irányította őt.

Prevost a perui szegényekkel és marginalizáltakkal végzett munkája során szoros kapcsolatokat alakított ki, és 2015-ben megszerezte a perui állampolgárságot. Bíborosként korábban kritikát fogalmazott meg az Egyesült Államok Trump-adminisztrációja ellen, különösen az antiimigrációs politikákkal kapcsolatban. A közösségi médiában kifejtette véleményét JD Vance alelnökről is, aki a keresztények szeretetéről beszélt, Prevost azonban arra figyelmeztetett, hogy Jézus nem kérdezi a szeretet rangsorolását.

Most, pápaként, hatalmas kihívások elé néz, mivel a világ számos konfliktussal és megosztottsággal küzd. Sokan remélik, hogy Leo XIV egyensúlyt hozhat a világ színpadán megjelenő megosztó hangokkal szemben. Az elkövetkező megjelenéseit, mint például a következő vasárnapra tervezett Regina Coeli imádságot a Szent Péter-bazilikában, valamint a hétfői sajtótájékoztatót, figyelemmel kísérik, hogy a hívek és a megfigyelők képet kapjanak arról, merre szeretné vezetni az egyházat, és milyen pápává válik. A hírek szerint Észak-Írország katolikusai is örömmel fogadták a hírt az új pápáról, és a Salfordi római katolikus püspök üdvözölte az első amerikai pápa megválasztását.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4g3dydj3e3o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük