
Leningrádi ostrom túlélőjét megbírságolták háborúellenes tüntetésért
Lyudmila Vasilyeva, a 84 éves orosz aktivista, aki a második világháború alatt a leningrádi ostrom túlélője volt, nemrégiben bírósági büntetést kapott, miután tiltakozott Oroszország ukrajnai háborúja ellen. A pénteki ítélethirdetés során Szentpéterváron 10 000 rubel, azaz körülbelül 126 dollár bírságot róttak ki rá, amiért „hiteltelenítette” az orosz hadsereget. Az ügy hátterében egy korábbi esemény állt, amikor Vasilyeva egy kézzel írt plakátot tartott a kezében, amelyen az állt: „Emberek, állítsuk meg a háborút. Felelősek vagyunk a békéért a Földön. Szeretettel, Lyudmila Vasilyeva, a leningrádi blokád gyermeke.”
Az orosz hatóságok azóta szigorúan felléptek a katonai akciók kritikája ellen, mióta 2022 februárjában megkezdődött a teljes körű invázió Ukrajna ellen. A bírósági meghallgatás előtt adott interjújában Vasilyeva elmondta, hogy „keserűséget” és „bántalmat” érez a hazája sorsa miatt. „Mindig is olyan ember voltam, aki nem közömbös, gyermekként is így volt. Mindig a gyengék oldalán álltam” – fogalmazott. Az ítélet kihirdetését követően a bíróság előtt több tucat támogató fogadta, és a felvételeken látható, amint virágokat kap, miközben tapsolnak neki.
Vasilyeva a leningrádi ostrom alatt négy testvérével és édesanyjával együtt élt túl a borzalmakat. A náci Németország által végrehajtott katonai blokád 872 napon keresztül tartott, 1941. szeptember 8-tól 1944. január 27-ig. Az ostrom alatt körülbelül 800 000 ember halt meg éhség, hideg és a náci csapatok bombázása következtében. Vasilyeva felidézte, hogy édesanyja gyakran mondta nekik: „Mindenen át fogunk jutni, amíg nincs háború.” A leningrádi város nevét 1991-ben állították vissza a szovjet előtti St. Petersburg névre.
Vasilyeva régóta kritikusan viszonyul Oroszország ukrajnai háborújához, 2022-ben többször is őrizetbe vették. Tavaly megpróbált indulni Szentpétervár kormányzói posztjáért, de nem sikerült elegendő aláírást összegyűjtenie a jelöléshez. Az orosz törvény, amely bünteti a hadsereg „hiteltelenítését”, széles spektrumú cselekedetekre vonatkozik, amelyeket a Kreml Ukrajna támogatásaként vagy a háború kritikájaként értelmez. Ide tartoznak a háborúellenes plakátok kihelyezései is, amelyek üzenetei között szerepel a „Nincs háború” felirat, vagy akár nyolc csillag is – annyi orosz betű, amennyi a „Nincs háború” kifejezést alkotja.
A háború Ukrajnában már több mint három éve tart, és a katonai szakértők becslése szerint 165 000 és 235 000 orosz katonai személyzet vesztette életét a teljes körű invázió óta. Ukrajna legutóbb 2024 decemberében frissítette a veszteségeivel kapcsolatos adatokat, amikor Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elismerte, hogy 43 000 ukrán katona hunyt el a harcok során. Nyugati elemzők úgy vélik, hogy ez a szám alábecsült lehet.
Egy közös vizsgálat során, amelyet az Egyesült Királyság és szövetségesei végeztek, kiderült, hogy orosz hackerek behatoltak logisztikai szervezetek rendszereibe. Az ukrán Nemzeti Gárda közölte, hogy a támadás során a férfiak gyakorlatoztak egy lőtéren. Jelenleg a Szentatya azt mondja, hogy a tárgyalások rendezésének ötlete inkább remény, mint konkrét terv. Ez a Donald Trump által tett megjegyzés után következett, miszerint Oroszország és Ukrajna „azonnal” megkezdik a tárgyalásokat, miután két órás telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyinnal.

