letartóztatva
Egyéb

Letartóztattak egy albán férfit, mert hamis eurót használt

Egy 25 éves albán férfi hamis euróval próbált fizetni egy bécsi éjszakai mulatóban, de az UV-lámpás ellenőrzés azonnal leleplezte a csalást. A helyszínre érkező rendőrök őrizetbe vették, és a vizsgálatok során további törvénysértésekre derült fény: hamis görög személyi igazolványt találtak nála, valamint kiderült, hogy érvényes munkavállalási engedély nélkül dolgozott egy osztrák építkezésen.

A bírósági tárgyalás során a férfi beismerte, hogy tudott a pénz hamisságáról, és azt egy török férfitól szerezte. Telefonján olyan üzeneteket találtak, amelyek alátámasztották, hogy tisztában volt a bankjegyek hamis voltával, sőt, azok minőségét is megdicsérte. A gyorsított eljárásban a bíróság 24 hónapos börtönbüntetésre ítélte, amelyből legalább nyolc hónapot biztosan le kell töltenie. A hamis igazolvány birtoklása súlyosbító körülményként hatott az ítéletre.

Nagyon gyakoriak a hasonló bűncselekmények

Az ilyen jellegű bűncselekmények nem egyediek Európában. 2024 májusában Nápolyban a pénzügyőrök egy külvárosi gyárépületben razziáztak, ahol több nyomdagépet és csaknem ötvenmillió euró értékben hamis 50 eurós bankjegyet foglaltak le. A hatóságok hét embert vettek őrizetbe a pénzhamisító banda főnökével együtt.

Szintén 2024-ben Bulgáriában a hatóságok nagy mennyiségű, általuk „szuperbankjegyeknek” nevezett hamis pénzt foglaltak le. Az 50 dolláros, 500 eurós és 50 bolgár leves bankjegyek olyan jó minőségűek voltak, hogy ATM-eken keresztül kerültek forgalomba, mivel átmentek a gépi ellenőrzésen.

Magyarországon is előfordulnak hasonló esetek. 2024 júniusában egy miskolci férfi 63 darab hamis 20 000 forintos bankjegyet készített, és családja bevonásával próbálta azokat forgalomba hozni, főként Sárospatakon. A rendőrség több hamis bankjegyet is lefoglalt, azonban továbbiak lehetnek még forgalomban.

A pénzhamisítás komoly bűncselekmény, amely jelentős károkat okozhat a gazdaságnak és alááshatja a pénzügyi rendszerbe vetett bizalmat. A hatóságok folyamatosan küzdenek a hamisítványok terjedése ellen, és szigorú büntetésekkel igyekeznek visszaszorítani az ilyen tevékenységeket. Az állampolgároknak is érdemes figyelniük a bankjegyek valódiságára, különösen nagyobb címletek esetén, és gyanú esetén azonnal értesíteni a rendőrséget.

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük