Gazdaság,  Hírek

A bank csökkenti a kamatokat, és további csökkentésekre készül

Az Egyesült Királyság központi bankja, a Bank of England, csütörtökön bejelentette, hogy az alapkamatot 4,5%-ról 4,25%-ra csökkentette. Andrew Bailey, a bank kormányzója, a döntés kapcsán jelezte, hogy a jövőben további kamatcsökkentések is várhatóak, bár konkrét időpontokat és mértékeket nem kívánt előrejelezni. Elmondta, hogy a bank továbbra is azon a véleményen van, hogy a kamatok ” fokozatosan és óvatosan” csökkennek. A csütörtöki kamatcsökkentés már a negyedik volt az elmúlt évben, és a Bank of England mérlegelte az akár 4%-ra történő további csökkentést is, mivel aggályok merültek fel amiatt, hogy a globális kereskedelmi háború negatívan befolyásolhatja az Egyesült Királyság gazdasági növekedését.

Bailey kormányzó üdvözölte az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok közötti vámmegállapodást, amely a kereskedelem élénkítését célozza. A megállapodást fontos jelzésnek tartja, amely remélhetőleg sok más hasonló megállapodás alapját képezi. Kiemelte, hogy az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti kereskedelmi megállapodás is „előnyös” lenne. Hozzátette, hogy talán szükség van egy kis „ütésre” a rendszerben, hogy emlékeztessük magunkat a kereskedelem fontosságára. A kormányzó reméli, hogy az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok, valamint az Egyesült Királyság és India közötti megállapodások hozzájárulhatnak a világgazdaság kereskedelmi rendszerének helyreállításához.

A Bank of England bejelentette, hogy bár a kereskedelmi háború hatással lehet a gazdasági növekedésre, hosszú távon alacsonyabb inflációhoz is vezethet, mivel olyan országok, mint Kína, olcsó árukat irányíthatnak át az Egyesült Államokból más piacokra. Bailey hangsúlyozta, hogy a kamatok csökkentése „fokozatos és óvatos” lesz a jövőben. A bank legutóbbi ülésének jegyzőkönyve azt mutatta, hogy a döntéshozó bizottság megosztott volt: a kilenc tagból öt a 4,25%-os csökkentésre szavazott, míg ketten a 4%-os nagyobb csökkentést támogatták, két tag pedig a változatlanság mellett állt ki.

A Bank alapkamatának szintje hatással van a kereskedelmi bankok és hitelezők által megállapított kamatokra. Az elmúlt évek magasabb kamatszintje miatt az emberek többet fizetnek a hiteleikért, például a jelzáloghitelekért és a hitelkártyákért, de a megtakarítók is kedvezőbb hozamokat kaptak. A megkérdezett ügyfelek több mint nyolcvan százalékának fix kamatozású szerződése van, de a megújításkor magasabb visszafizetési költségekkel szembesülhetnek. Az utóbbi időszakban azonban a jelzálogkamatok fokozatosan csökkentek, mivel a piacok és a hitelezők további kamatcsökkentésekre számítanak az év során. Csütörtökön a két éves fix kamatozású jelzálog átlagos kamata 5,14%, míg az öt évesé 5,08% volt, a pénzügyi információs szolgáltató, a Moneyfacts adatai szerint.

Körülbelül 600 ezer lakástulajdonos rendelkezik olyan jelzáloggal, amely a Bank kamatát követi, így a kamatcsökkentések hatással lesznek a havi törlesztőrészletekre. A tipikus követő kamatozású jelzáloggal rendelkező adós körülbelül 29 fonttal kevesebbet fizethet a havi törlesztésből a legutóbbi csökkentés után, nyilatkozta a brit banki érdekképviselet, a UK Finance. Vanda, egy lakástulajdonos, aki követő kamatozású jelzáloggal rendelkezik, elmondta a BBC-nek, hogy „nagyon jó kamatot” kapott, de a korábbi kamatemelkedés miatt „csapdába esett”. Hozzátette, hogy a kamatcsökkentés segítene neki, mivel éppen elbocsátották a munkahelyéről, de nem hiszi, hogy a helyzet valaha is visszatérne a korábbi állapothoz.

A kamatok a Bank fő eszköze az infláció éves szintjének fenntartására, amely az 2%-os célhoz közel kell, hogy maradjon. A legfrissebb brit inflációs adatok szerint az árak 2,6%-kal emelkedtek az év márciusáig. Azonban az infláció várhatóan megugrik az április elején bevezetett háztartási költségek emelkedése miatt, beleértve az energia- és vízdíjak emelkedését. A Bank arra számít, hogy az infláció ideiglenesen 3,5%-ra emelkedik az idei évben a díjemelkedések miatt, mielőtt a következő hónapokban a csökkenő olaj- és gázárak hatására visszaesne.

A kamatemelés mögötti elmélet szerint, ha a kölcsönvétel drágábbá válik, az emberek kevesebbet költenek, ami a kereslet csökkenéséhez és az áremelkedések mérséklődéséhez vezet. Ugyanakkor ez egyensúlyozó aktus, mivel a magas kamatok károsíthatják a gazdaságot, ha a vállalatok elhalasztják a termelésbe és a munkahelyekbe való befektetést. A Bank várakozásai szerint az Egyesült Királyság növekedése az év első három hónapjára erősebb lesz, mint azt korábban előrejelzték, 0,6%-ra, aminek hátterében az amerikai cégek áruk felhalmozása áll a Trump által bevezetett vámok előtt. Az hivatalos adatok a jövő héten várhatóak. A növekedés növekedése üdvözlendő hír lenne a kormány számára, amely a gazdaság növekedését tűzte ki fő céljául az életszínvonal javítása érdekében. A kormány pénzügyi döntése, amely áprilisban emelte a munkáltatói társadalombiztosítási járulékokat, már életbe lépett, de a Bank szerint a járulékemelés hatása „eddig viszonylag kicsi volt”, bár hozzátették, hogy a vállalati bizalom az utóbbi hónapokban csökkent. Sok vállalat óvatosan várakozik, hogy a brit gazdaság fellendül-e, mielőtt újra felvennének dolgozókat vagy befektetnének. Rachel Reeves pénzügyminiszter üdvözölte a legutóbbi kamatcsökkentést, de hozzátette: „több tennivaló van, és tudom, hogy a családok még mindig megélhetési költségekkel küzdenek”. Bailey kormányzó hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyságnak „még sok tennivalója van” a növekedés érdekében, és megjegyezte, hogy az utóbbi 15 évben a növekedési ütem folyamatosan alacsonyabb volt, mint a pénzügyi válság előtt.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwyqyp7xp12o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük