Gazdaság,  Hírek

Ukrán letartóztatások a gyanúsított magyar kémkedési ügyben

Ukrán hírszerzők állítása szerint egy magyar állami kémhálózatot lepleztek le, amely a két ország határán található védelmi rendszerekről gyűjtött információkat. Az ukrán biztonsági szolgálat, az SBU, két feltételezett magyar kém letartóztatásáról számolt be, akiket azzal vádolnak, hogy kémkedtek az ukrán állam kárára. Az SBU közleménye szerint ez az első alkalom, hogy a magyar katonai hírszerzés által működtetett kémhálózatot leleplezték Ukrajnában, és az állam érdekeinek sérelme érdekében folytattak kémkedési tevékenységet.

A magyar külügyminiszter, Szijjártó Péter, a hírekre reagálva azt nyilatkozta, hogy az ilyen jellegű vádakat óvatosan kell kezelni, és propaganda jellegűnek tartja őket, amíg nincsenek további részletek vagy hivatalos információk. A magyar ATV televíziós csatornán elmondta, hogy Ukrajnában gyakran alkalmaznak „anti-magyar propagandát”, amely sok esetben nem alapul valós tényeken. Bár a miniszter nem tagadta közvetlenül a vádakat, később bejelentette, hogy két ukrán diplomatát kiutasítottak Budapestről.

A hírek fényében fontos megjegyezni, hogy Magyarország az Európai Unió és a NATO tagja, amelyek Ukrajna szilárd szövetségesei. Viktor Orbán, Magyarország miniszterelnöke, azonban a kezdetektől fogva Oroszország oldalán állt az Ukrajnát ért invázió óta. Az SBU információi szerint a feltételezett kémhálózatot a magyar katonai hírszerzés hozta létre, célja pedig az volt, hogy adatokat gyűjtsenek a légvédelmi rendszerek elhelyezkedéséről és számáról, valamint a rendvédelmi szervek és járműveik helyzetéről a nyugati Kárpátalján.

Kárpátalja – Ukrajna nyugati régiója – 137 kilométeres határral rendelkezik Magyarországgal. A kémek emellett az ott élő lakosság közérzetét is figyelemmel kísérték, hogy előre jelezhessék, hogyan reagálnának egy esetleges magyar katonai behatolásra. Az SBU nem adott tájékoztatást arról, hogy a feltételezett összeesküvés Oroszország javát szolgálta volna. A letartóztatott férfi és nő, akiket az SBU „árulóknak” nevezett, korábbi ukrán katonák voltak, akiket egy magyar hírszerző tiszt irányított. Az SBU tájékoztatása szerint a férfi átlépte a határt Magyarországra, hogy jelentést tegyen irányítójának, és pénzt, valamint kommunikációs eszközöket kapott cserébe.

A letartóztatásokról szóló hírek az ukrán médiában is megjelentek, ahol arról számoltak be, hogy a kémeket otthonaikban fogták el, és telefonokat, valamint egyéb bizonyítékokat foglaltak le, amelyek jelezték, hogy kémkedtek. Az eljárás során a gyanúsítottakat hazaárulás vádjával gyanúsítják, ami akár életfogytig tartó börtönbüntetést is vonhat maga után.

A Magyarország és Ukrajna közötti kapcsolatok azóta megfeszültek, amióta Oroszország teljes körű inváziója több mint három éve elkezdődött. Orbán Viktor többször is megpróbálta blokkolni az EU segítségcsomagjait Ukrajnának, ellenezte az Oroszország elleni szankciókat, és kifejezte ellenállását Ukrajna EU-tagságával szemben. A NATO tagjaként Magyarország 1999 óta része a transzatlanti védelmi szövetségnek, azonban Orbán hatalomra kerülése óta a politikái gyakran ellentmondanak a nyugati álláspontoknak.

Bár a letartóztatások és a feltételezett kémhálózat ügye viszonylag kisebb eseménynek tűnhet, a Kárpátalja és Magyarország közötti rövid határvonal távol áll a harci vonalaktól, és nem befolyásolja jelentősen a folyamatban lévő harcokat Ukrajna délkeleti és északkeleti részén, ahol Oroszország körülbelül 20%-át ellenőrzi az ukrán területnek. Azonban Oroszország, amely rakétákat és drónokat használ a különböző ukrán területek célba vételére, érdeklődhet bármilyen katonai eszköz elhelyezkedéséről.

A brit védelmi miniszter, Sir Ben Wallace, a BBC Radio 4 Today programjában elmondta, hogy nem ez az első alkalom, amikor Ukrajna Magyarországot subverziós tevékenységgel vádolja. Szerinte azonban a mostani célpontok érzékeny katonai jellege miatt ez az ügy sokkal komolyabb. Wallace arra is felhívta a figyelmet, hogy ki lehet a végső címzettje az Ukrajna területén gyűjtött állítólagos hírszerzési információnak. Az SBU bejelentése egybeesik azzal a hírrel is, hogy Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke Moszkvába utazott, hogy részt vegyen Vlagyimir Putyin győzelmi parádéján, amely a Szovjetunió náci Németország feletti győzelmét ünnepli a második világháborúban. A NATO többi tagja számára az egység fenntartása érdekében ez az új hír nem fog kedvező fogadtatásra találni, különösen a folyamatos orosz invázióval szemben. Kárpátalján körülbelül 150 000 magyar él, és a közösség nyelvi jogai körüli feszültségek már régi problémát jelentenek a két ország között.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cy8dx16q3nzo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük