
Trump 80%-os vámot javasol Kínára a kereskedelmi tárgyalások előtt
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, a közelmúltban javaslatot tett a Kínából érkező áruk vámjainak csökkentésére, amely lépés a két legnagyobb gazdaság kereskedelmi háborújának enyhítésére irányul. Trump pénteken a közösségi médiában azt írta, hogy „80%-os vám Kínára tűnik helyesnek”, mindezt a két ország közötti kereskedelmi tárgyalások előtt, amelyek Svájcban zajlanak. A kínai külügyminiszter-helyettes, Hua Chunying is magabiztosan nyilatkozott a találkozók előtt, kifejezve, hogy Peking „teljes bizalommal” bír a kereskedelmi problémák kezelésében az Egyesült Államokkal.
Azóta, hogy áprilisban Trump 145%-os importvámokat vetett ki a kínai árukra, jelentős feszültségek keletkeztek a pénzügyi piacokon, és a két ország közötti kereskedelmi forgalom drasztikusan csökkent. Az áprilisi hivatalos statisztikák szerint Kína exportja az Egyesült Államokba több mint 20%-kal esett vissza az előző évhez képest. Ugyanakkor Kína összes exportja 8,1%-kal nőtt, ami meghaladta a várakozásokat. A Washingtonban és Pekingben dolgozó hivatalnokok egyre növekvő gazdasági nyomás alatt állnak – mondta Dan Wang, a politikai kockázatokkal foglalkozó Eurasia Group elemzője a BBC-nek. „A közelmúlt jelei mindkét oldalról arra utalnak, hogy a tranzakcionális de-eszkaláció napirenden van” – tette hozzá.
A tárgyalások bejelentését üdvözölték, mint az feszültségek enyhítésének fontos első lépését, de az elemzők figyelmeztettek arra, hogy ez valószínűleg egy hosszú tárgyalási folyamat kezdetét jelenti. Stephen Olson, a korábbi amerikai kereskedelmi tárgyaló szerint a két ország közötti rendszerszintű feszültségek nem fognak hamarosan megoldódni. Bármilyen vámcsökkentés, amely a találkozó eredményeként születik, valószínűleg „kicsi” lesz – tette hozzá.
Az első tárgyalásokat Scott Bessent, az Egyesült Államok pénzügyminisztere vezeti, míg Kína részéről He Lifeng miniszterelnök-helyettes és gazdasági vezető vesz részt. Olson azonban megjegyezte, hogy „mindenki elismeri, hogy bármely végső megállapodás aktív részvételt igényel mindkét elnöktől”. Egy másik kereskedelmi szakértő, Eswar Prasad, aki korábban az IMF Kína részlegének vezetője volt, azt mondta, hogy még ha Trump új vámjait eltörölnék is, a két ország között akkor is jelentős problémákat kellene megoldani. „A reális cél valószínűleg legjobb esetben a kétoldalú vámok csökkentése, de ez továbbra is magas vámkorlátokat és különféle egyéb korlátozásokat hagyna érvényben” – tette hozzá.
Trump pénteken a közösségi médián keresztül felszólította Kínát, hogy „nyissa meg piacát” az Egyesült Államok előtt. Azt is megjegyezte, hogy bármilyen vámcsökkentés „Scott B-nek” a döntése lesz. Csütörtöki korábbi megjegyzésében pedig azt mondta, hogy várakozásai szerint „nagyon barátságos” találkozóra számít. A kínai és amerikai tárgyalások mindössze két nappal azután kezdődnek, hogy az Egyesült Királyság lett az első ország, amely vámmegállapodást kötött a Trump-adminisztrációval. Az Egyesült Államok beleegyezett, hogy csökkenti a brit autókra vonatkozó vámokat, és engedélyez egyes acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalát az országba, cserébe az amerikai marha és más exportok új hozzáféréséért.
A világ többi országa is siet, hogy hasonló megállapodásokat kössön, mielőtt a következő hónapban érvénybe lépnek az Egyesült Államok magas importvámjai. Trump áprilisban bejelentette, hogy „viszonzó vámokat” vezet be számos országgal szemben, de ezt követően 90 napra felfüggesztette őket, hogy időt adjon a kormányoknak a tárgyalások lefolytatására. Az Egyesült Államokban működő vállalkozások, mint például az Idaho állambeli Wild Rye, amely női szabadtéri ruházatot gyárt, szintén figyelemmel kísérik az eseményeket Svájcban. A cég vezérigazgatója, Cassie Abel elmondta a BBC Today című műsorának, hogy a vámok miatt jelentősen megugrottak a szállítási költségek. „Van egy 700 000 dolláros megrendelésünk, amely most 1,2 millió font vámot jelent, szemben a korábbi 200 000 dollárral” – nyilatkozta. Abel hozzátette, hogy most próbálja eladni a vállalkozása egyes részeit, hogy pénzt gyűjtsön.

