
Az Egyesült Államok elveszíti tökéletes hitelminősítését a növekvő adósság miatt
Az Egyesült Államok elvesztette utolsó tökéletes hitelminősítését, miután a Moody’s hitelminősítő ügynökség aggodalmát fejezte ki a kormány adósságainak visszafizetési képessége miatt. A Moody’s a hitelminősítést „AAA”-ról „Aa1”-re csökkentette, jelezve, hogy a korábbi amerikai kormányok sorozatosan nem tudták megfordítani a növekvő hiányokat és az ezzel járó kamatterheket. Az „AAA” minősítés egy ország legmagasabb hitelmegbízhatóságát jelöli, és azt mutatja, hogy az adott ország nagyon jó pénzügyi helyzetben van, valamint erős képességgel rendelkezik adósságai visszafizetésére. A Moody’s már 2023-ban figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Államok „AAA” minősítése veszélyben van. A Fitch Ratings szintén csökkentette az Egyesült Államok hitelminősítését 2023-ban, míg az S&P Global Ratings már 2011-ben megtette ezt. A Moody’s 1917 óta tartotta fenn az Egyesült Államok tökéletes hitelminősítését.
A leminősítés hátterében az a megállapítás áll, hogy az amerikai kormány adóssága és a kamatfizetési arányok több mint egy évtizede folyamatosan növekednek, és ezek a szintek jelentősen magasabbak, mint más, hasonlóan minősített szuverén államok esetében. A Moody’s közleménye hangsúlyozta, hogy a leminősítés a kormányzati adósság és a kamatfizetések növekedésének következménye, amely már most is aggodalomra ad okot. A White House nyilatkozatában azt mondta, hogy „fókuszál a Biden-adminisztráció zűrzavarának megoldására”, miközben kritizálta a Moody’s-t. Kush Desai, a Fehér Ház szóvivője úgy fogalmazott, hogy „ha a Moody’s-nak lett volna bármilyen hitelessége, akkor nem maradtak volna csendben az elmúlt négy év fiskális katasztrófája alatt”.
A leminősített hitelminősítés következményeként az Egyesült Államok számára valószínűbbé válik a szuverén adósság nem teljesítése, ami általában magasabb költségekkel jár a kölcsönzés terén. A Moody’s azonban hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok „kivételes hitelerejét” megőrzi, amely magában foglalja a gazdaság méretét, rugalmasságát és dinamizmusát, valamint az amerikai dollár folyamatos szerepét, mint a globális tartalékvaluta. A cég előrejelzése szerint a szövetségi adósság 2035-re a bruttó hazai termék (GDP) körülbelül 134%-ára fog emelkedni, ami jelentős növekedést jelent a tavalyi 98%-hoz képest. A GDP a gazdasági aktivitás minden formáját méri, beleértve a vállalatok, kormányok és magánszemélyek tevékenységét.
A leminősítés napja egybeesett azzal, hogy Donald Trump jelentős költségvetési törvényjavaslata visszaesést szenvedett el a Kongresszusban. A Trump által „nagy, gyönyörű törvényjavaslatnak” nevezett javaslatot a Képviselőház Költségvetési Bizottsága elutasította, mivel néhány republikánus képviselő ellene szavazott. Az amerikai gazdaság az év első három hónapjában zsugorodott, mivel a kormányzati kiadások csökkentek, és az import megnövekedett, mivel a vállalatok igyekeztek árukat hozni az országba a vámok bevezetése előtt. A Gazdasági Minisztérium adatai szerint a gazdaság éves szinten 0,3%-kal csökkent, ami éles visszaesést jelentett a megelőző negyedévben elért 2,4%-os növekedés után. Az Egyesült Államok gazdasági helyzete tehát egyre aggasztóbbá válik, és a kormány számára sürgető feladat a helyzet kezelése, különösen a hitelminősítési problémák fényében.

