
Elton John és Dua Lipa védelemért folyamodnak az AI ellen
Dua Lipa, Sir Elton John, Sir Ian McKellen és Florence Welch is azon neves művészek között szerepelnek, akik nyílt levélben szólították fel a brit miniszterelnököt, hogy frissítse a szerzői jogi törvényeket, hogy azok védjék őket a mesterséges intelligenciától. A több mint 400 brit zenész, író és művész által aláírt levél Sir Keir Starmernek címzett, és figyelmeztet arra, hogy ha nem biztosítanak védelmet, akkor a művészek „elengedik” a munkájukat a technológiai cégeknek. A levél aláírói hangsúlyozzák, hogy nemcsak a műveik, hanem az Egyesült Királyság kreatív iparának pozíciója is veszélyben van.
A művészek arra kérik a miniszterelnököt, hogy támogassa a Data (Use and Access) Billhez fűzött módosítást, amely megkövetelné a fejlesztőktől, hogy átláthatóan tájékoztassák a szerzői jogok tulajdonosait arról, hogyan használják fel az ő anyagaikat mesterséges intelligencia modellek képzésére. A kormány szóvivője ezzel kapcsolatban elmondta, hogy szeretnék, ha a kreatív ipar és a mesterséges intelligencia cégek egyaránt virágzanának, ezért konzultációt folytatnak egy olyan intézkedéscsomagról, amely mindkét szektornak kedvező lehet. Hozzátették, hogy nem fognak változtatásokat fontolóra venni, hacsak nem biztosak abban, hogy azok a kreatorok érdekeit szolgálják.
A levél aláírói között szerepel Kazuo Ishiguro, David Hare, Kate Bush és Robbie Williams, valamint a Coldplay, Tom Stoppard és Richard Curtis is. Sir Paul McCartney, aki januárban a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy aggódik amiatt, hogy a mesterséges intelligencia ellopja a művészek munkáját, szintén csatlakozott a kezdeményezéshez. A levélben hangsúlyozzák, hogy ők a gazdaság növekedésének motorjai, a nemzeti történetek tükrözői és jövőbeli innovátorok, és hogy a mesterséges intelligenciának szüksége van rájuk, akárcsak energiaforrásokra és számítógépes készségekre.
A művészek aggodalmait a kormány által javasolt szerzői jogi törvény módosításának körüli viták váltották ki. Az ilyen eszközök, amelyek képesek új tartalmat létrehozni egyszerű szöveges utasításokra válaszul, egyre népszerűbbé váltak a fogyasztók körében. Azonban ezeket a képességeket egyre több kritika övezi, különösen a felhasznált adatok és az energiaigényük miatt. Februárban olyan művészek, mint Annie Lennox és Damon Albarn egy néma albumot adtak ki, hogy tiltakozzanak a kormány javaslata ellen.
A kormány konzultációt folytatott arról a javaslatról, amely lehetővé tenné a fejlesztők számára, hogy a kreatorok interneten elérhető tartalmát felhasználják a modellek fejlesztésére, kivéve, ha a jogtulajdonosok úgy döntenek, hogy „lemondanak” a jogukról. A Guardian információi szerint a miniszterek újragondolják a javaslatot, miután a kreatorok ellenállásával szembesültek. Ishiguro korábban megfogalmazta, hogy miért lenne igazságtalan és ésszerű a régi szerzői jogi törvények megváltoztatása a hatalmas vállalatok javára az egyes írók, zenészek, filmesek és művészek kárára.
A levélben szereplő művészek kifejezték, hogy a kormány által támogatott módosítás, amelyet Baroness Beeban Kidron javasolt, lehetőséget adna a mesterséges intelligencia fejlesztőknek és a kreatoroknak arra, hogy olyan licencelési rendszereket alakítsanak ki, amelyek lehetővé teszik az ember által létrehozott tartalmak fejlődését a jövőben. Nem mindenki ért egyet a művészek megközelítésével. Julia Willemyns, a Centre for British Progress agytröszt társalapítója azt mondta, hogy az ilyen javaslatok gátolhatják az Egyesült Királyság növekedési lehetőségeit, és egy korlátozó szerzői jogi rendszer a brit kreatív ipar tartalmának felhasználását is megnehezíti.
A kormány kijelentette, hogy fontos, hogy időt szánjanak a konzultációs válaszok átvizsgálására, de ugyanilyen fontos, hogy már most megalapozzák a következő lépéseket. Azt ígérték, hogy jelentést és gazdasági hatásvizsgálatot fognak publikálni, amely feltérképezi a vita minden oldalát. A művészek és a kormány közötti párbeszéd tehát folytatódik, a jövőbeni döntések pedig alapvetően befolyásolhatják a brit kreatív ipar jövőjét és a mesterséges intelligencia fejlődését.

