Gazdaság,  Hírek

Katasztrofális megállapodás Skóciának, állítja a halászati szövetség

Skócia halászati iparának egyes szegmensei éles kritikával illették Sir Keir Starmer kormányát, azt állítva, hogy az „kapitulált” az Európai Unióval szemben a brit vizekhez való hozzáférésről szóló megállapodás kapcsán. A Munkáspárt miniszterei egy 12 éves megállapodást kötöttek, amely kiterjeszti az uniós hajók meglévő hozzáférését, cserébe a táplálékexportokra vonatkozó ellenőrzések és korlátozások csökkentéséért. A Skót Halászati Szövetség (SFF) „katasztrofálisnak” nevezte az egyezséget, míg Kate Forbes, a skót helyettes miniszterelnök, a halászflotta „nagy árulásának” minősítette azt. Ezzel szemben a haltermelési ágazat képviselői, mint például a Salmon Scotland, üdvözölték a megállapodást, mint a bürokrácia csökkentését, amely lehetővé teszi a skót termékek és emberek könnyebb hozzáférését az EU piacához.

A brit miniszterelnök hivatalosan bejelentette a megállapodást az első brit-európai uniós csúcstalálkozón, ahol „nyer-nyer” helyzetként jellemezte azt. Elmondta, hogy az egyezmény „lebontja” a kereskedelmi akadályokat, és véget vet a skót termékek európai értékesítésének „feleslegesen bonyolult” folyamatának. Starmer hozzátette, hogy a halászati megállapodás védi az Egyesült Királyság hozzáférését, anélkül, hogy növelné az uniós hajók számát, míg egyéb intézkedések lehetővé teszik, hogy a héjgyümölcsöket újra értékesíthessék Európában. „Ez a megállapodás nem a múlt elavult vitáinak felújításáról szól. Itt az idő, hogy Nagy-Britannia előre és kifelé nézzen, mint büszke, szuverén nemzet a világ színpadán – hogy a legjobb megállapodást érje el Skócia és Nagy-Britannia népe számára” – mondta.

Az új állat-egészségügyi és növény-egészségügyi megállapodás (SPS) más mezőgazdasági exportőrök számára is kedvező lesz, míg a nyaralók számára lehetővé válik, hogy az elektronikus kapuk (eGates) segítségével csökkentsék az útlevél-ellenőrzés várakozási idejét néhány repülőtéren. Forbes üdvözölte a szorosabb együttműködést, ami „kicsit visszafordítja a Brexit folytatta károkat”, de bírálta a skót kormánnyal folytatott konzultáció hiányát a halászati megállapodás kapcsán. „Tekintettel a halászat fontosságára Skóciában, megdöbbentő, hogy a skót kormányt nem figyelmeztették erre a nagy árulásra” – mondta.

A korábbi, Brexit utáni megállapodás révén az Egyesült Királyság 25%-kal növelte a halászati jogait az EU-val szemben, de ezzel együtt az uniós hajók folyamatos hozzáférést kaptak a brit vizekhez. Ez a megállapodás 2026 júniusának végén lejárt volna, de az új egyezmény ezt 2038 nyaráig meghosszabbítja. A megállapodás nem érinti a tengerparti közösségek halhoz való jelenlegi hozzáférését, és nem csökkenti a brit kvótát, sem nem növeli az EU által kifogható mennyiséget. Az SFF vezérigazgatója, Elspeth Macdonald szerint az egyezmény megszüntetheti az Egyesült Királyság jövőbeli tárgyalások során meglévő „tárgyalási tőkéjét”.

A megállapodás bírálata ellenére más skót halászati és élelmiszertermelési ágazatokban üdvözölték azt. Tavish Scott, a Salmon Scotland vezérigazgatója elmondta, hogy az új megállapodás csökkenti az EU piacára való termékbejutás idejét. A szervezet közölte, hogy a skót lazac nemzetközi eladása 2024-ben rekord 844 millió fontot ért el, Franciaországban, ahol a skót lazac „Label Rouge” minősítést kapott, 462 millió font értékben volt a legnagyobb piac. Scott szerint a megállapodás új lehetőségeket nyithat meg a skót termelők számára Spanyolországban, Olaszországban és Hollandiában, ahol a kereslet növekvő, annak ellenére, hogy a norvég és chilei verseny erős.

A megállapodás a héjgyümölcs-termelők számára is kedvező, mivel az EU 2021-ben betiltotta a brit halászok élő kagylók, osztrigák, kagylók és fésűkagylók értékesítését. Ezen szabályok értelmében a halászok nem szállíthatták az állatokat az EU-ba, hacsak nem voltak már tisztítóművekben feldolgozva. Mike Park, a Skót Fehérhal Szövetség vezérigazgatója az egyezményt „totális árulásnak” nevezte, és úgy vélekedett, hogy ez a halászati ipar „harmadik alkalommal” lett „elárulva”. A skót konzervatív MP, Harriet Cross a megállapodást „megadásnak” minősítette, amely „a legnagyobb árulás, amit a halászipar Skóciában valaha is látott”.

A brit kormány a megállapodás részeként bejelentette, hogy 360 millió fontot fognak befektetni a tengerparti közösségekbe, amely új technológiákra és felszerelések modernizálására, valamint a munkaerő fejlesztésére fordítódik, hogy „újraélessze” a tengerparti közösségeket. A skót kormány 2023-as jelentése szerint körülbelül 4000 ember dolgozik Skócia kereskedelmi tengeri halászatában, amely 2022-ben 335 millió fontot hozott a skót gazdaságba. A haltermelési és akvakultúra ipar körülbelül 2200 munkahelyet biztosít, és 2022-ben 337 millió font bevételt termelt. Starmer „nyer-nyer” helyzetként jellemezte az Egyesült Királyság és az EU közötti megállapodást, de a skót halászati ipar minden része nem feltétlenül osztja ezt a nézetet. Az SFF és a Salmon Scotland eltérő reakciói jól tükrözik, hogy minden megállapodás kereskedelmi kompromisszumokat von maga után. A brit kormány próbálja kompenzálni a halászati ágazat egyes szereplőinek csalódottságát a tengerparti közösségek számára szánt 360 millió fontos alap révén.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c057n0745qjo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük