
Mi vár ránk a brit-indiai kereskedelmi megállapodásban: vízumok, ruházat és whisky
Az Egyesült Királyság és India között megállapodás született egy kereskedelmi egyezményről, amelynek célja, hogy olcsóbbá és egyszerűbbé tegye a javak és szolgáltatások vásárlását és értékesítését a két ország között. A brit kormány közlése szerint ez a megállapodás a „legnagyobb és legfontosabb” kereskedelmi megállapodás, amelyet az Egyesült Királyság a 2020-as Európai Unióból való kilépése óta aláírt. A kereskedelmi egyezmény várhatóan kedvező hatással lesz mindkét ország gazdaságára, és a kormány reményei szerint a jövőben számos előnnyel jár.
A megállapodás értelmében az Egyesült Királyság csökkenti az Indiából érkező importtermékekre kivetett adókat, míg India is hasonló lépéseket tesz az Egyesült Királyságból érkező termékek esetében. A brit kormány bejelentette, hogy a kereskedelmi megállapodás elősegíti a brit vállalatok számára, hogy több szolgáltatási szerződésért versenyezzenek Indiában. Fontos megjegyezni, hogy a kereskedelmi egyezmény csak egy év múlva lép életbe, így azonnali változásokra nem számíthatunk. Azonban hosszú távon, a kormány szerint az olyan termékek, mint a ruházat, ékszerek és fagyasztott garnélarák esetében a vámok csökkentése „potenciálisan” olcsóbb árakat és szélesebb választékot hozhat.
Ez a megállapodás különösen kedvező lehet a brit vállalkozások számára, amelyek olyan termékeket gyártanak, amelyekre a vámok csökkentésre kerülnek, például az autógyártók és a whisky desztillálók. Például a whisky és gin Indiába történő importja esetében a vámok 150%-ról 75%-ra csökkennek, majd a megállapodás 10. évére 40%-ra csökkennek. Az autókra vonatkozó vámok pedig 100%-ról 10%-ra esnek vissza. Ez a két iparág számára nagy lökést adhat, különösen, mivel az Egyesült Államok vámjai várhatóan nehezen befolyásolják őket, így az indiai vállalatok kevesebb importköltséget fizetnek majd a brit termékek után.
Ha a vállalatok végül több árut exportálnak Indiába és magasabb profitra tesznek szert, az újabb munkahelyek létrehozásához és a befektetések növekedéséhez vezethet, ami viszont a közvetett adóbevételek emelkedését is eredményezheti. Indiában a fogyasztók szélesebb választékot láthatnak a megállapodás keretein belül érintett termékekből. A ruházati gyártó cégek és ékszerészek is hozzáférhetnek a brit piachoz, ami javíthatja a nyereségüket.
A megállapodás hosszú tárgyalások eredménye, hiszen a két ország között több mint három éve folynak az egyeztetések. Az Egyesült Államok korábbi elnöke, Donald Trump vámok bevezetése arra ösztönözte a világ más vezetőit, hogy szabadkereskedelmi megállapodásokat kössenek egymással. Az Egyesült Királyság indiai megállapodása a harmadik legnagyobb kereskedelmi megállapodás, amelyet a brit kormány kötött, a ausztrál és japán megállapodások után. Az Egyesült Királyság összesen körülbelül 70 országra kiterjedő kereskedelmi megállapodásokat és elvi megállapodásokat írt alá, emellett egy megállapodást az EU-val is.
Fontos megemlíteni, hogy az EU a legnagyobb kereskedelmi partner mind az Egyesült Királyság, mind India számára. Ebből adódóan egy szabadkereskedelmi megállapodás az EU és India között jelentősebb lenne, mint az Egyesült Királysággal kötött egyezmény. Mind India, mind az EU célja, hogy 2025 végére véglegesítsék ezt a megállapodást. Tavaly a kereskedelem az Egyesült Királyság és India között 42 milliárd fontot tett ki. A brit kormány becslése szerint ez a megállapodás 2040-re további 25,5 milliárd fonttal növelheti a kereskedelmet. Ez a brit gazdaság számára mindössze 4,8 milliárd font növekedést jelentene, ami a tavalyi 2851 milliárd fontnyi gazdasághoz képest elhanyagolható arány.
India várhatóan néhány éven belül a világ harmadik legnagyobb gazdaságává válik, és 1,45 milliárd ember otthona, ami körülbelül 20-szorosa az Egyesült Királyság népességének. Ez hatalmas potenciális vásárlóerőt jelent. Az Egyesült Királyság tehát fontos kereskedelmi partner Indiának, amely ambiciózus célt tűzött ki: 2030-ra 1000 milliárd dollárral (750 milliárd fonttal) kívánja növelni az exportját.
A brit-indiai szabadkereskedelmi megállapodás lassú megvalósulásának egyik oka, hogy India nagyszabású követeléseket fogalmazott meg a szakmai és diákvízummal kapcsolatban. A brit kormány azonban kijelentette, hogy a megállapodás nem érinti a bevándorlási politikát, beleértve az indiai diákokat is, akik az Egyesült Királyságban tanulnak. Ugyanakkor a megállapodás tartalmaz egy hároméves mentességet a brit szociális biztosítási járulékok alól az Egyesült Királyságban, rövid távú vízummal dolgozó indiai munkavállalók számára. Ezt az úgynevezett Dupla Járulék Egyezményt India kérte a tárgyalások során. A brit üzleti titkár, Jonathan Reynolds elmondta, hogy a megállapodás megkönnyíti a bizonyos képességekkel rendelkező emberek számára a rövid távú munkavégzést az Egyesült Királyságban. „Ez megnyit egy kis számú vízumot egy meglévő úton, például szakácsok, zenészek és jógaoktatók számára, nagyon kicsi, körülbelül 1800,” tette hozzá. A két ország közötti kereskedelmi megállapodás tehát nemcsak gazdasági, hanem társadalmi szempontból is jelentőséggel bír, és a jövőben sok lehetőséget kínálhat mindkét fél számára.

