Gazdaság

Örményország Szilícium-völgyet álmodik a Kaukázusban

Örményországban a technológiai oktatás már korán elkezdődik, és a fiatal diákok rendkívüli találmányokkal rukkolnak elő. Jereván külvárosában, egy tipikus háromszintes állami iskolában a kilencéves Slavik éppen bemutatja találmányát – egy dobozt, amely három LED fényt tartalmaz. Maria, a 21 éves technológiai oktató, aki vezeti az órát, elmondja, hogy Slavik megtanulta, hogyan kell irányítani a dobozt, és a programozási nyelvet is elsajátította. „Látható, hogy a kódot ő írta” – mondja büszkén. A közelben a 14 éves Eric és Narek egy okos üvegház modelljét mutatják be, amely automatikusan monitorozza a hőmérsékletet, és egy mobilalkalmazáson keresztül vezérli a ventilátorokat. Más gyerekek is lelkesen mutatják be találmányaikat: játékokat, robotokat, alkalmazásokat és okosotthon projekteket. Az 11 éves Arakel a kartonból készült házmodelljét tartja a kezében, amelynek van egy kihúzható ruhaszárítója. „Megkönnyítettem anyukám munkáját, az eszköz egyik része a tetőn van, a másik pedig egy motor” – mondja. „Amikor esik az eső, a kötél a tető alá húzódik, hogy a ruhák szárazak maradjanak.”

Ezek a fiatal feltalálók mérnöki laboratóriumi órákon vesznek részt, ahol programozást, robotikát, kódolást, 3D-modellezést és sok más technológiai ismeretet tanulnak. Az Armath program 2014-ben indult, ami angolul „gyökeret” jelent. Jelenleg mintegy 650 Armath labor található az iskolákban szerte Örményországban. Az kezdeményezést az UATE, az Örmény Haladó Technológiai Vállalkozások Szövetsége alapította, amely több mint 200 magas technológiai örmény céget képvisel. Sarkis Karapetyan, az UATE vezérigazgatója elmondja, hogy a céljuk az, hogy Örményország tech központtá váljon, amely értékeket teremt az ország számára és a világ számára egyaránt. Jerevánban, tágas irodájában hangsúlyozza, hogy jelenleg körülbelül 4000 technológiai cég működik Örményországban.

Az Armath program része az UATE oktatási és munkaerő-fejlesztési programjának. Karapetyan nyilatkozata szerint ez a legnagyobb sikerű köz- és magánszféra együttműködés az országban. „Tőkebefektetéseket vonunk be a magánszektorból, elmegyünk az iskolákba, és létrehozzuk az Armath laborokat, adományozzuk a felszereléseket” – magyarázza. „A kormány, az oktatási minisztérium évente 2 millió dolláros költségvetést biztosít a trénerek bérének kifizetésére.” Jelenleg több mint 600 oktató dolgozik a program keretében, és 17 000 aktív diák tanul. A cél az, hogy évente 5000 tehetséges fiatal döntson a mérnöki pálya mellett.

Örményország egy szárazföldi ország, 2,7 millió lakossal, a legkisebb a Dél-Kaukázusi régióban, és a szomszédos Azerbajdzsánnal és Törökországgal évtizedek óta zárva tartja határait a fel nem oldott területi viták miatt. Az ország, ellentétben szomszédaival, nem rendelkezik természeti erőforrásokkal vagy tengeri kijárattal. Azonban a szovjet korszak alatt matematikai és számítástechnikai központként funkcionált. 1956-ban megalakult Jereván Matematikai Gépek Tudományos Kutatóintézete, és 1960-ra két első generációs számítógépet fejlesztettek ki. Ma az ország kihasználja ezt a hagyományt azzal a céllal, hogy a Kaukázus technológiai hatalmává váljon.

A siker már most is tapasztalható. A Picsart, egy mesterséges intelligenciával működő fénykép- és videószerkesztő weboldal és alkalmazás, 2011-ben indult Örményországban. Ma a cég, amelynek központja Jerevánban és Miamiban található, 1,5 milliárd dollárra becsült értékkel bír. A Krisp, amely hangfeldolgozó szoftvert készít, és a Service Titan, amely üzleti szoftvereket biztosít, szintén örmény sikerült történetek.

A 2022-es évben az Örményország tech ökoszisztémája váratlan fellendülésen ment keresztül, miután Oroszország megszállta Ukrajnát. Ezer számú orosz IT szakember hagyta el hazáját, és sokan Örményországban telepedtek le. Eközben az amerikai chipgyártó óriás, az Nvidia is áthelyezte orosz irodáját Örményországba. Az orosz IT közösség Örményországban most 5000-8000 főre tehető. Ez a bevándorlás fontos készségbeli hiányosságokat töltött be az örmény tech szektorban, különösen az adatok feldolgozása, kiberbiztonság és pénzügyi technológiák területén.

Összességében a jövőbeli kilátások kedvezőek az örmény technológiai szektor számára. A vállalkozók, mint Irina Ghazaryan, aki a Dr Yan nevű alkalmazást alapította, amely megváltoztatja az örmények egészségügyi hozzáférését, folyamatosan innoválnak és új megoldásokat kínálnak a piacon. Az ilyen kezdeményezések és a fiatal tehetségek oktatása hozzájárulhat Örményország technológiai hatalmának megerősítéséhez a következő évtizedekben.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c2ew48p13y0o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük