Életstílus,  Hírek

A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a színről, most már a föld alá húzódott

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái készülődnek, hogy újra utcára vonuljanak, és ennek megfelelően előveszik az ismert narancssárga mellényeiket, valamint a hangszóróikat. Az elmúlt három év során, amelyet levest dobálás, kukorica keményítő festékkel való fújkálás és utak blokkolása jellemzett, a csoport a brit klímaaktivizmus egyik legmegvetettebb szervezetévé vált. A szombati megmozdulásra, amelyet London központjában terveznek, több száz aktivista részvételére számítanak. Azonban ez a JSO-s esemény nagyon különbözni fog a korábbiaktól, mivel ennek létezése már nem titok, és valószínűleg nem fogják megélni a korábbi tömeges zavart sem.

A JSO hivatalos álláspontja szerint a csoport lezárja a polgári engedetlenség kampányát, hiszen követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázlicencek, már kormányzati politikává vált. Ugyanakkor a csoport tagjai a magánéletükben elmondják, hogy a zavartalan tüntetések ellen bevezetett új hatósági jogkörök gyakorlatilag lehetetlenné tették a hasonló csoportok működését. Sarah Lunnon, a JSO egyik alapítója azt nyilatkozta, hogy a szombati összejövetel „örömteli ünneplés” lesz, ahol a közös sikereiket fogják megünnepelni.

A JSO nem az egyetlen, aki örömmel fogadja a változást. A sok ezer autós, aki eddig késlekedett a tüntetések miatt, a nagy festményeket védő művészet kedvelői, valamint a sport- és színházrajongók, akiknek eseményei megzavarodtak, szintén örülni fognak, hogy a JSO tevékenységei véget érnek. A rendőrség is elégedett lesz, hiszen a JSO tüntetései több ezer órányi rendőri munkát igényeltek, és milliókba kerültek. A londoni rendőrség 2023-ban azt nyilatkozta, hogy a JSO tüntetései közel 20 millió fontba kerültek.

Ugyanakkor a JSO megszűnése új, komoly kérdéseket is felvet. Vajon valóban véget ér a zavaró klímavédelmi tüntetések kora az Egyesült Királyságban, vagy az aktivisták underground módszerekre kényszerülnek, amelyek új, még zavaróbb vagy kaotikusabb akciókat eredményezhetnek? A JSO példája rávilágít arra is, hogy a klímavédelmi mozgalomnak hogyan kellene elkerülnie, hogy a jövőben hasonlóan megvetetté váljon. A csoport módszere olyan kis aktivistákból állt, akik célzott akciókat hajtottak végre, hogy maximális zűrzavart vagy közfelháborodást okozzanak, de belső szabályaik szigorúak voltak: az akcióknak erőszakmentesnek kellett lenniük, és az aktivistáknak felelősséget kellett vállalniuk cselekedeteikért.

A rendőrség és a politikai vezetők a közfelháborodásra reagálva olyan új jogszabályokat vezettek be, mint a 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Büntető és Bírósági Törvény, amely a „szándékosan vagy gondatlanságból okozott közrendzavar” bűncselekménnyé nyilvánította az ilyen típusú akciókat. Az új törvények miatt a tüntetők jogi védelme egyre inkább korlátozottá vált, így a JSO aktivistái is kénytelenek voltak figyelembe venni a megváltozott jogi kereteket.

Míg a JSO a civil engedetlenség formáit képviselte, újabb csoportok, mint a Shut the System (STS), radikálisabb megközelítéseket alkalmaztak, például törvénysértő akciókat hajtottak végre a pénzügyi és biztosítói irodák ellen. Az STS tagjai úgy vélik, hogy a jogi változások miatt a hagyományos, felelősségteljes tüntetések már nem fenntarthatók, ezért új módszerekhez folyamodtak.

Miközben sokan azt remélik, hogy a JSO végleg eltűnik a színről, a közvélemény továbbra is megosztott a klímaváltozás elleni cselekvést illetően. Az emberek körében nem csökkent a klímaváltozás iránti aggodalom, a közvélemény-kutatások szerint a brit lakosság körülbelül 80%-a fontosnak tartja, hogy a kormány foglalkozzon a klímaváltozással. Azonban a JSO tevékenységei miatt a közvélemény elutasító álláspontja is megmutatkozott, hiszen a 2023-as YouGov felmérés szerint csupán 17% tartotta kedvezőnek a csoportot.

A klímavédelmi mozgalom jövője tehát kérdéseket vet fel arról, hogyan lehet a klímaváltozással kapcsolatos cselekvést úgy alakítani, hogy az a közvélemény támogatását is élvezze. Rupert Read, az Extinction Rebellion egykori szóvivője úgy véli, hogy az aktivistáknak a jövőben a tömegmozgásra kellene összpontosítaniuk, hogy valódi változást érhessenek el. A cél az, hogy a politikai pártok versenyezzenek a klímaváltozással kapcsolatos szavazatokért, és ne meneküljenek a témától. Az elkövetkező időszakban a klímaváltozással foglalkozó új formák és módszerek várhatóan megszületnek, amelyek talán hatékonyabbak lesznek, mint a JSO által képviselt modellek.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük